A Nervus Vagus a X. agyidegünk, amit bolygóidegként is nevezünk. Az összes ideg közül ez rendelkezik a legnagyobb beidegzési területtel. Ellátja a koponya területét, a törzs és belső szerveink majdnem egészét, mint érző és mint mozgató ideg egyaránt. „Belső szem”-ként is hivatkozhatunk rá, hiszen az agyunk számára nagyon fontos információkat szolgáltat a belső állapotunkról. A vagusunk állapota alapvető élettani működéseket határoz meg, az agyunk rajta keresztül fogja értékelni, hogy mennyire érezzük magunkat jól vagy éppen nem jól.

A vegetatív (autonom) idegrendszerünk kétféle tónusú: szimpatikus és paraszimpatikus.
A paraszimpatikus válasz jelenti a pihenő állapotot, ilyenkor éppen nincsenek stresszorok, amikkel meg kellene küzdenünk. Nyugalomban vagyunk és eképpen működik a szervezetünk is, vagyis:
- Lassul a szívverés
- Lassul a légzés
- Lentebb megy a vérnyomás
- Szűkül a pupilla (az agyunknak nincs szüksége most túl sok információra)
- Javulnak az emésztési folyamatok: nyálelválasztás, emésztőenzim-elválasztás, bélmozgások aktívabbak
- Vizelet és székletürítés könnyebb
- Fokozódik a nemi vágy és a fogantatás lehetősége
- A szervezet öngyógyító folyamatokat képes végrehajtani
Ezzel szemben, amikor bármilyen stresszhatás ér minket szimpatikus válasz érkezik:
- Szapora szívverés
- Nő a vérnyomás
- Gyorsabb a légzés (hogy minél több oxigén érkezzen be)
- A periférián összeszűkülnek az erek (emiatt hideg lesz a kéz/láb)
- Az emésztési folyamatok lecsökkennek (hiszen másra fordít energiát a szervezet)
- Adrenalin és cortizol szintje megemelkedik
- Libidó csökken
- Lassabb, rosszabb minőségű gyógyulás történik vagy nem is következik be egyáltalán
Az agyunk minden stresszort úgy fog kezelni, mintha az életet veszélyeztető volna. Ez egy nagyon fontos válaszreakció, amikor tényleg olyan veszélyhelyzet áll elő, hogy el kell menekülnünk vagy meg kell védenünk magunkat. Az egész test ilyenkor egy „üss vagy fuss” állapotba kerül. Viszont az agyunk nem tud különbséget tenni ilyen szempontból aközött, hogy a munkahely miatt stresszelünk vagy egy ragadozó elől kell menekülnünk. Ugyanaz a szimpatikus válasz érkezik minden stresszorra. Amikor küzdünk egy stresszorral, az agyunk túlélő üzemmódba kapcsol, abba fektet energiát, ami a túléléshez kell, lecsökkenti azokat a funkciókat, amik a túlélés szempontjából nem elsődlegesek, mint pl. hogy normálisan meg legyen emésztve az elfogyasztott étel. Ehhez a túléléshez szükséges a szimpatikus válasz. Rövid ideig fennállva a szimpatikus tónus egy nagyon hasznos és szükséges válaszreakció. De ha ez a stresszor nem szűnik meg, mert nem “futunk el előle” vagy nem “küzdünk meg vele”, mindennap frusztrál bennünket a munkahely vagy folyamatosan ér minket sok vegyszer, hideg, légszennyezés, zaj vagy hosszú ideje nem tudunk kilépni egy toxikus kapcsolatból vagy bennrekedtünk egy nem jó élethelyzetben és még nagyon sok mindent lehetne ide felsorolni, akkor a szimpatikus válasz, ez a túlélő üzemmód bekapcsolva marad. Kiégéshez, mellékvese kimerüléshez, depresszióhoz és pszichoszomatikus betegségekhez vezethet, vagyis a lelki érintettség mellett testi tünetek is megjelennek, negatívan érintve a szív-és érrendszert, emésztést, idegrendszert, immunrendszert, hormonrendszert és mozgatószervrendszert.
Na de hogy kapcsolódik mindez a vagus ideghez?
Paraszimpatikus válasz esetén, amikor nyugalomban vagyunk, a vagus tónusa fokozódik, így hatékony a működése, míg szimpatikus válaszban a vagus tónusa csökken, hiszen amikor küzdünk a stresszorainkkal az agyunk nem a belső állapotunkra lesz elsősorban kíváncsi. Amikor tartós stresszről beszélünk a vagusunk is tartósan egy nem jól funkcionáló állapotban van, és ha a vagusunk alacsony tónusú, nem érezzük jól magunkat.
A terápiában ezt a kapcsolatot tudjuk kihasználni, ugyanis a vagus idegen keresztül visszafelé is tudunk hatni a vegetatív idegrendszerre. Ki tudunk lépni a krónikus stresszből, szorongásokból, kiégésből, mellékvese kimerülésből, depresszióból és visszabillentjük a vegetatív idegrendszert paraszimpatikus tónusba. Ezzel pedig elindul a szervezetünk csodálatos öngyógyító képessége, és a kialakult pszichoszomatikus tünetek is mérséklődni fognak.
Miben tudok Neked segíteni nervus vagus terápiával?
- Kiégés, szorongások, pánikrohamok, depressziós tünetek csökkentése
- Alvászavarok kezelése
- Fáradékonyság, energiahiány, alulmotiváltság leküzdése
- Fájdalommal járó tünetek csillapítása
- Krónikus gyulladásos állapotok leküzdése
- Emésztési panaszok kezelése, egészséges mikrobiom helyreállítása
- Mozgásszervi problémák kezelése
- Autoimmun panaszok csillapítása
- Immunrendszer erősítése
- A szervezet öngyógyulásának támogatása
- Jó közérzet megteremtése